KEMET CCR06CG562JRV
Part No.:
CCR06CG562JRV
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresCCR06CG562JRV.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)