KEMET CAS18C181FAGGC
Part No.:
CAS18C181FAGGC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresCAS18C181FAGGC.pdf
Description:
SFTY 1812 180PF X2 250 C0G 1%
Manufacturer:
KEMET
Series:
CAS SMD SFTY 250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
180 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)