KEMET C356C224F5G5TA7301
Part No.:
C356C224F5G5TA7301
Datasheet:
FullcoresC356C224F5G5TA7301.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V C0G/NP0 RAD
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)