KEMET C340C225J5R5TA
Part No.:
C340C225J5R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC340C225J5R5TA.pdf
Description:
CAP CER RAD MONO
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)