KEMET C340C124KDR5TA
Part No.:
C340C124KDR5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC340C124KDR5TA.pdf
Description:
CAP CER 0.12UF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm X7R HV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)