KEMET C328C563F5G5TA
Part No.:
C328C563F5G5TA
Datasheet:
FullcoresC328C563F5G5TA.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V C0G/NP0 RAD
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)