KEMET C328C103FAG5TA
Part No.:
C328C103FAG5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC328C103FAG5TA.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 250V C0G/NP0 RAD
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)