KEMET C321C563F1G5TA
Part No.:
C321C563F1G5TA
Datasheet:
FullcoresC321C563F1G5TA.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 100V C0G/NP0 RAD
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)