KEMET C320C104F5G5TA
Part No.:
C320C104F5G5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC320C104F5G5TA.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)