KEMET C2225C153KDGAC
Part No.:
C2225C153KDGAC
Datasheet:
FullcoresC2225C153KDGAC.pdf
Description:
.015UF 1000V
Series:
SMD Comm C0G HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)