KEMET C2225C123JGRAC7800
Part No.:
C2225C123JGRAC7800
Datasheet:
FullcoresC2225C123JGRAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.012UF 2KV X7R 2225
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)