KEMET C2220X944MCRLCAUTO7210
Part No.:
C2220X944MCRLCAUTO7210
Datasheet:
FullcoresC2220X944MCRLCAUTO7210.pdf
Description:
CAP CER 0.94UF 500V X7R 2220
Series:
KONNEKT Auto X7R
Capacitance:
0.94 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)