KEMET C2220X944KCRLC7210
Part No.:
C2220X944KCRLC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC2220X944KCRLC7210.pdf
Description:
CAP CER 0.94UF 500V X7R 2220
Manufacturer:
KEMET
Series:
KONNEKT Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.94 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)