KEMET C2220X223KFRACTU
Part No.:
C2220X223KFRACTU
Datasheet:
FullcoresC2220X223KFRACTU.pdf
Description:
CAP CER 2220 FT
Series:
SMD Comm X7R HV Flex
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)