KEMET C2220X205MARLC7210
Part No.:
C2220X205MARLC7210
Datasheet:
FullcoresC2220X205MARLC7210.pdf
Description:
CAP CER 2UF 250V X7R 2220
Series:
KONNEKT Comm X7R
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.134" (3.40mm)