KEMET C2220H102KGGACTU
Part No.:
C2220H102KGGACTU
Datasheet:
FullcoresC2220H102KGGACTU.pdf
Description:
CAP CER 2220
Series:
SMD Indust C0G HVHT200C
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)