KEMET C2220C682KHRAC7800
Part No.:
C2220C682KHRAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC2220C682KHRAC7800.pdf
Description:
CAP CER 6800PF 3KV X7R 2220
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R HV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)