KEMET C2220C182JFTAC7800
Part No.:
C2220C182JFTAC7800
Datasheet:
FullcoresC2220C182JFTAC7800.pdf
Description:
1800PF 1500V
Series:
SMD Comm X8G HVHT150C
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)