KEMET C2220C156M5RAC
Part No.:
C2220C156M5RAC
Datasheet:
FullcoresC2220C156M5RAC.pdf
Description:
CAP CER 15UF 50V X7R 2220
Series:
SMD Comm X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.100" (2.55mm)