KEMET C2220C123G5GAC7800
Part No.:
C2220C123G5GAC7800
Datasheet:
FullcoresC2220C123G5GAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.012UF 50V C0G/NP0 2220
Series:
SMD Comm C0G
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)