KEMET C2220C122KGGACTU
Part No.:
C2220C122KGGACTU
Datasheet:
FullcoresC2220C122KGGACTU.pdf
Description:
CAP CER 2220
Series:
SMD Comm C0G HV
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)