KEMET C202C684K5R5CA7200
Part No.:
C202C684K5R5CA7200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC202C684K5R5CA7200.pdf
Description:
CAP CER AXL
Manufacturer:
KEMET
Series:
LDD Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)