KEMET C1825X472KFGACAUTO
Part No.:
C1825X472KFGACAUTO
Datasheet:
FullcoresC1825X472KFGACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1825 FT
Series:
SMD Auto C0G HV Flex
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)