KEMET C1825C183G5GAC7800
Part No.:
C1825C183G5GAC7800
Datasheet:
FullcoresC1825C183G5GAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 1825
Series:
SMD Comm C0G
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.049" (1.25mm)