KEMET C1812C224G5GAC
Part No.:
C1812C224G5GAC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC1812C224G5GAC.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V C0G/NP0 1812
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)