KEMET C1210T105J5RAC
Part No.:
C1210T105J5RAC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC1210T105J5RAC.pdf
Description:
1.00UF 50.0V
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD COTS X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.067" (1.70mm)