KEMET C1206X822F1TACAUTO
Part No.:
C1206X822F1TACAUTO
Description:
CAP CER 1206 8.2NF 100VDC X8G
Series:
SMD Auto X8G HT150C Flex
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)