KEMET C062C562G5G5CA
Part No.:
C062C562G5G5CA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresC062C562G5G5CA.pdf
Description:
CAP CER RAD MONO
Manufacturer:
KEMET
Series:
LDD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)