JST Sales America Inc. B28B-KRWHK-C
Part No.:
B28B-KRWHK-C
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresB28B-KRWHK-C.pdf
Description:
HEADER DUAL ROW 28POS
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
KRW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
28
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.256" (6.50mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Press-Fit, Solder
Fastening Type:
Latch Holder
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.295" (7.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Features:
Current Rating (Amps):
1A