Assmann WSW Components A-TB0762-11PRG01-GN
Part No.:
A-TB0762-11PRG01-GN
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERMINAL BLOCK
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Number of Levels:
1
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
320 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.08-4mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C