Eaton - Electronics Division AK10E-380C
Part No.:
AK10E-380C
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
FullcoresAK10E-380C.pdf
Description:
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
AK10E
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
380V
Voltage - Breakdown (Min):
401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
520V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)