Amphenol ICC (FCI) 89891-335H
Part No.:
89891-335H
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Fullcores89891-335H.pdf
Description:
CONN RCPT 70POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Dubox™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
70
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Gray
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)