Adam Tech 2PH1-16-UA-SMT-B
Part No.:
2PH1-16-UA-SMT-B
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Fullcores2PH1-16-UA-SMT-B.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 2MM
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
2PH1
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
16
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.079" (2.00mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A