KYOCERA AVX 22255A822KAT2A
Part No.:
22255A822KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Fullcores22255A822KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 8200PF 50V C0G/NP0 2225
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.21mm)