Vishay Sprague 194D475X9050H2B
Part No.:
194D475X9050H2B
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
194D475X9050H2B
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 194D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)