KYOCERA AVX 1825HC472KAZ2A
Part No.:
1825HC472KAZ2A
Package:
Datasheet:
Fullcores1825HC472KAZ2A.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 3KV X7R 1825
Series:
FLEXITERM®
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.134" (3.40mm)