Knowles Novacap 1825B273K202NX140T
Part No.:
1825B273K202NX140T
Manufacturer:
Knowles Novacap
Datasheet:
Fullcores1825B273K202NX140T.pdf
Description:
CAPACITOR
Manufacturer:
Knowles Novacap
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.080" (2.03mm)