KYOCERA AVX 1812CA271KAT1A
Part No.:
1812CA271KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Fullcores1812CA271KAT1A.pdf
Description:
CAP CER 270PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)