Knowles Novacap 1812B104K201CT
Part No.:
1812B104K201CT
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Fullcores1812B104K201CT.pdf
Description:
CAPACITOR
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
FlexiCap™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.065" (1.65mm)