KYOCERA AVX 1812AC273KAT1ASPEC
Part No.:
1812AC273KAT1ASPEC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Fullcores1812AC273KAT1ASPEC.pdf
Description:
CAP CER
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)