Adam Tech 15SH-B-04-TS-SMT-T/R
Part No.:
15SH-B-04-TS-SMT-T/R
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Fullcores15SH-B-04-TS-SMT-T/R.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 4POS 1.5MM
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
15SH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.059" (1.50mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.226" (5.74mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Thermoplastic, Glass Filled
Features:
Current Rating (Amps):
1.5A