Vishay Sprague 150D564X0125B2BE3
Part No.:
150D564X0125B2BE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 0.56UF 20% 125V AXIAL
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 150D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
125 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)