Vishay Sprague 150D563X9050A2BE3
Part No.:
150D563X9050A2BE3
Description:
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)