Vishay Sprague 150D563X0035A2BE3
Part No.:
150D563X0035A2BE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 0.056UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 150D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)