Knowles Syfer 1210J0160564JDT
Part No.:
1210J0160564JDT
Datasheet:
Fullcores1210J0160564JDT.pdf
Description:
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1210
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
High Reliability
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.079" (2.00mm)