Knowles Novacap 1210D682J500KHT
Part No.:
1210D682J500KHT
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Fullcores1210D682J500KHT.pdf
Description:
CAP CER 6800PF 50V C0G/NP0 1210
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.065" (1.65mm)