WECO Electrical Connectors Inc. 120-M-211/12
Part No.:
120-M-211/12
Manufacturer:
WECO Electrical Connectors Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
PCB;HEADER;PLUG-IN;12 P;5.0 MM
Manufacturer:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
12
Positions Per Level:
12
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
12A
Voltage - IEC:
630 V
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Gray
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C