Knowles Syfer 1111Y5003P90HUT
Part No.:
1111Y5003P90HUT
Manufacturer:
Knowles Syfer
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Fullcores1111Y5003P90HUT.pdf
Description:
CAP CER 3.9PF 500V C0G/NP0 1111
Manufacturer:
Knowles Syfer
Series:
FlexiCap™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3.9 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.070" (1.78mm)